חווה אקולוגית

הקשר בין תזונה לסוכרת

 ד"ר ניל ברנרד בספרו "לנצח את הסוכרת בדרך טבעית" קובע על סמך ניסיונו הקליני כי ניתן לרפא סוכרת סוג 2, וניתן לאזן סוכרת סוג 1 בעזרת תזונה צמחית מלאה. הדגש בתזונה הוא מיעוט בשומנים, ואין הגבלה על פחמימות הבאות מקור צמחי מלא. 

פשוט וקל. וטעים.

ד"ר ניל ברנרד בספרו "לנצח את הסוכרת בדרך טבעית" מעלה מסקנה חד משמעית, והיא, שניתן לשפר את התנגודת לאינסולין ואף לרפא סוכרת בעזרת תזונה צמחית מלאה.  הספר ושלל המחקרים המוצגים בו מהווה מסמך רפואי קליני על טיפול בסוכרת בעזרת הורדת רמת השומן בתזונה, ולא שליטה ברמת הפחמימות, כמתווה תזונתי שהוכח כמנצח סוכרת. 

המעבר לתזונה צמחית מלאה יכול להיות פשוט, וקל. וגם טעים, יחסית להגבלות התזונתיות הרשמיות המומלצות לחולי סוכרת. במחקרים השוואתיים שנערכו אצל חולי סוכרת נמצא כי השיפור, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך, של חולי סוכרת שאכלו תזונה צמחית מלאה הוא לאין ערוך יותר טוב, מאשר חולי סוכרת שאכלו על פי ההנחיות הרשמיות המומלצות לחולי סוכרת.

מעבר לתזונה מבוססת צומח יכולה להיטיב ולשפר את כל המדדים, וגם להוציא אנשים "ממעגל הסוכרת" לחיים רגילים. 

 

עם איזה סוגים של סוכרת אנשים מתמודדים?

  1. סוכרת מסוג 1
  2. סוכרת מסוג 1.5
  3. קדם סוכרת
  4. סוכרת מסוג 2 שאינה תלויה באינסולין
  5. סוכרת מסוג 2 תלוית אינסולין
  6. סוכרת הריון

 

מהו יום בחייו של חולה סוכרת? 

חולה סוכרת חווה מגבלות רבות בתזונה. ההמלצות הרשמיות מגבילות בעיקר בפחמימות אבל לא רק. בנוסף, בסוגים מסויימים של סוכרת יש צורך לעשות כל יום בדיקות דם כדי לדעת מהי רמת הסוכר בדם. רמות גבוהות מדי של סוכר בדם עלולות לגרום לטשטוש ואובדן הכרה, המחייבות פנייה מיידית לקבלת עזרה רפואית. חולי סוכרת סוג 2 מקבלים טיפול תרופתי שיש לו השלכות רפואיות ותופעות לוואי שונות, לדוגמא, היפוגליקמיה – ירידה ברמת הסוכר לערך נמוך מדי גורמת לדופק מהיר, חולשה, רעד ואף ערפול ואובדן הכרה.  לעיתים יש צורך במעקב אחר איברים עלולים להיפגע בעקבות הסוכרת כמו בדיקות עיניים, בדיקות רגליים, תפקודי כליות, לב ועוד. חולי סוכרת חשופים יותר לדלקת ריאות ושפעת והמערכת החיסונית שלהם חלשה. 

 

סיבוכים רפואיים עתידיים בחולי סוכרת

חשוב לדעת ולזכור כי ההתמודדות עם סוכרת היא לא רק כאן ועכשיו. יש גם אחר כך. מחלת סוכרת שאינה מטופלת כראוי עלולה לגרום לסיבוכים רבים הנובעים מהרס של כלי הדם בגלל הצטברות הגלוקוז בהם, כמו פיברומיאלגיה, נמק בגפיים, אימפוטנציה, מחלות לב, טרשת עורקים, עיוורון ועוד. 

 

נתונים על מחלות ובעיות רפואיות נלוות לסוכרת

למרבה הצער קיימים נתונים שקשה להתעלם מהם. סוכרת היא הגורם מספר אחד ל:

  • כריתת רגליים בעולם המערבי. 
  • אי־ספיקה סופנית של הכליות.
  • עיוורון בעולם המערבי.

 

מיהו ד"ר ניל ברנרד?

ד"ר ניל ברנרד (M.D), הינו חלוץ במחקר סוכרת, שהקים ב 1985 את "ועדת רופאים לרפואה אחראית",  מתוך מטרה לקדם רפואה מונעת במסגרת שירותי הרפואה בארה"ב. ד"ר ברנרד הקים מרכז רפואי בו הוא מטפל בחולי סוכרת ובאנשים הסובלים ממחלות כרוניות שונות בעזרת תזונה מבוססת צומח. במרכז הרפואי שלו ד"ר ברנרד מכשיר מטפלים, אחיות, ודיאטנים, המתמחים ברפואה מונעת ובקידום רפואה תזונתית.  ד"ר ניל ברנרד מפרסם מאמרים רפואיים, בכתבי עת מקצועיים ומוערכים בעולם הרפואה. בשנת 2016 קיבל פרס עבור פעילותו לקידום רפואה מונעת. כמו כן, הוא חבר בארגונים רפואיים גדולים בארה"ב במטרה לקדם את איכות הרפואה בארה"ב.

 

ד"ר ניל ברנרד הוא בן לחוואים לגידול בקר ששינה את תזונתו לתזונה מבוססת צומח בעקבות מחקריו ועבודתו.

 

האם סוכרת היא מחלה גנטית? 

לגנים שלנו השפעה גדולה על מחלות שונות, ביניהן סוכרת. אבל, וזה אבל גדול, גנטיקה אפשר "להדליק" ו"לכבות". וזה דבר מדהים. תחשבו על זה.

קיים טווח גדול מאוד של שליטה והשפעה על הגנטיקה שלנו, באמצעות תזונה מן הצומח. אכן סוכרת מקושרת גם עם גנטיקה, אבל ממש לא מחוייב המציאות לסבול ממנה ולהתמודד איתה בפועל.

 

תוצאות מחקרים המוצגים בספרו של ד"ר ניל ברנרד

חולי סוכרת ששינו את תזונתם לתזונה מבוססת צומח לאחר כ-12 שבועות מהשינוי התזונתי הצליחו כשני שלישים של החולים להפחית או להפסיק את לקיחת התרופות. כמו כן, נצפתה תוך 14 שבועות שיפור של 24% ברגישות לאינסולין. התוצאות מחקרים שהציגו תוצאות אלה הוצגו, בין היתר, בכנסים מדעיים של האגודה האמריקאית לסוכרת ופורסמו בכתבי עת רפואיים. 

כמו כן, החל משנת 2003 התחילו, בתמיכתם של המכונים הלאומיים לבריאות בארה"ב, ניסויים מחקריים שנועדו להשוות תזונה מבוססת צומח כטיפול בחולי סוכרת מול "תקן הזהב" – הנחיות האגודה האמריקאית לסוכרת (ADA). 

עצירת התדרדרות בבריאות בזכות תזונה מבוססת צומח.

בסדרת מחקרים שבוצעו באוניברסיטת ג'ורג'טאון, אוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון בוושינגטון, מחוז קולומביה, הוכיח הצוות של ד"ר ניל ברנרד שחולי סוכרת רבים יכולים להפסיק את ההידרדרות בבריאותם, להוריד את רמת הסוכר בדמם, להגביר את הרגישות לאינסולין ולהפחית או להפסיק את נטילת התרופות, כל זאת בעזרת סדרה פשוטה של שינויים בתזונה ומעבר לתזונה מבוססת צומח, אפילו ללא פעילות גופנית.  

תקשיבו, אני חושבת שזאת בשורה ענקית! צעד קטן לאדם (לכיוון המטבח) וצעד גדול לאנושות. מחלה שתמיד נראה שהיא בלתי הפיכה יכולה להיעצר ואף לסגת.

 

תזונה מבוססת צומח יעילה פי 3 מהדיאטה המומלצת  לחולי סוכרת

אחד מהמחקרים בוצע בשיתוף פעולה בין אוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון ואוניברסיטת טורונטו. בניתוח קפדני, בו התייחסו  לפעילות גופנית ותרופות כאל גורמים קבועים, התגלה כי תזונה מבוססת צומח מאפשרת שליטה ברמת הסוכר בדם ביעילות שעולה פי שלושה שעל זו של הדיאטה המומלצת לחולי סוכרת. כמו כן, תזונה מבוססת צומח מאיצה את ההפחתה במשקל, מקלה על השליטה ברמות הכולסטרול, מועילה ללב וגורמת לירידה בלחץ הדם.

 

ומה בנוגע לסוכרת מסוג 1? 

בסוכרת מסוג 1, יש עדיין חובת לקיחת האינסולין והיא אינה משתנה במעבר לתזונה מבוססת צומח, אבל אפשרית הורדת המינון למינימום. השגת האיזון לאורך היום היא הרבה יותר פשוטה במעבר לתזונה מבוססת צומח, בדגש על מזונות צמחיים מלאים, פירות וירקות. כמו כן, אחת הבעיות הקשות של סוכרת בכלל וסוכרת מסוג 1 בפרט היא הסיכונים העתידיים. תזונה כזו מפחיתה באופן משמעותי את הסיכון לסיבוכים.

 

לסיכום – מה קורה בקליניקה של ד"ר ניל ברנרד?

ד"ר ניל ברנרד מיישם את התוכנית שלו בהצלחה רבה שנים רבות בקליניקה הפרטית שלו ומסייע במסע הבראה מסוכרת וממצבים המקדימים לה כמו עודף משקל, עלייה בשומני הדם, עלייה של לחץ הדם והסוכר, ורמות אינסולין גבוהות. בנוסף, התוכנית הזו מובילה גם, על הדרך, לנסיגה בטרשת עורקים ונסיגה של מחלות לב כליליות.