חווה אקולוגית
תזונה

פירותנות

פירותנות

פירות הם המזון הטבעי האמיתי שלנו.

על פי התורה תזונת האדם בגן העדן הייתה פירות. בראי המדע והאקולוגיה תזונה פירותנית היא התזונה היחידה שמיטיבה ומביאה לשגשוג לאדם ולסביבה.

שגשוג בריאותי הוא מונח המתאר את הבריאות הטובה ביותר שאדם יכול לחוות.

הפירות הם “חבילת ההזנה” המושלמת לאדם. הפירות מכילים את כל חומרי ההזנה שגוף האדם צריך ביחסי הכמויות הנכונים, וכוללים חומרי הזנה שאינם נמצאים (כמעט) בסוגי מזון אחרים כמו המיקרונוריאנטים (לדוגמא, הליקופן בעגבניה). הם מתאפיינים בכמות גבוהה של מים, סיבים תזונתיים, ויטמינים ומינרלים יחודיים, פחמימות פשוטות שקלות לעיכול, חלבונים שאינם מוגדרים חומציים (כמו החלבונים מן החי), מרבית השומנים הם בלתי רוויים, ונקודה חשובה לסיום – בצמחים ובפירות בכלל – אין כולסטרול.

בארץ ובעולם ישנם אנשים הניזונים מתזונה פירותנית במשך עשרות שנים כאורח חיים, וזוכים לבריאות משגשגת. בנוסף, קיימים סיפורי הצלחה רפואיים רבים המתעדים החלמה וריפוי של מחלות, כולל כרוניות, במעבר לתזונה מבוססת צומח בכלל ולתזונה פירותנית בפרט.

תזונה המבוססת על אכילת פירות היא מענגת, משביעה, משחררת מהצורך לספור קלוריות ולהגביל זמני ארוחות, נותנת אנרגיות טובות, משפרת את הכושר ואת הבריאות, והכל… עם הרבה מתוק!

תזונה

שלושת מדרגות התזונה

שלושת מדרגות התזונה

בתורה מופיעות שלוש מדרגות של תזונה למין האנושי:

המדרגה הראשונה של התזונה האנושית היא היא תזונת גן העדן – אכילת פירות חיים בלבד, לאחר מכן עברה האנושות למדרגת התזונה השנייה, אכילה מן הצומח  כולו, הכוללת מזון חי וגם מזון מעובד צמחי. במדרגת התזונה השלישית עברה האנושות שינוי תזונתי נוסף, ובכללם גם בעלי החיים, לאכילת כל.

לכל אחת משלושת מדרגות התזונה המופיעות בתורה יש את ההשלכות הייחודיות לה על הסביבה ועל בריאות האדם, בהיבט התזונתי-מדעי, ובהיבט האקולוגי.

המדרגה הראשונה, פירותנות, מתאפיינת במזון מזין, בשגשוג בריאותי ותרומה לסביבה.

מדרגת התזונה השנייה, טבעונות, מתאפיינת במזון בריא ובמערכת יחסים ברת קיימא עם הסביבה.

מדרגת התזונה השלישית, אכילת כל, מתאפיינת במזון מזיק ובמערכת יחסים שלילית עם הסביבה, עד כדי גרימת משבר סביבתי.

מבחינה תזונתית הגדרת מזון מזין, בריא או מזיק נקבע על פי כמות חומרי ההזנה המצויים במזון, איכותם ויחסי הכמויות ביניהם. שגשוג בריאותי אפשרי רק כאשר אוכלים מזון מזין, המוגדר כמזון המכיל את כל “החבילה” הנכונה והמותאמת כמותית של חומרי ההזנה שהאדם צריך.

מבחינה אקולוגית ישנם פרמטרים רבים המשפיעים על מערכת יחסי הגומלין עם הסביבה, כשהעיקריים ביניהם, בהקשר לשלושת מדרגות התזונה, הם דרך השגת ו\או גידול המזון ודרך עיבוד המזון.

המגע של האדם עם הטבע בכלל, ובעלי החיים בפרט מהווים גורמים המסייעים לאדם המודרני לחזור למזונו הטבעי – הפירות.